KEŞKEK – Sevim BERÇİN

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

1lg. Buğday ayıklanıp, yıkanır. İçine bir bardak nohut katılır ve ılık su ile ıslatılır. 4 saat bekletilir. Daha sonra toprak çömleğin içine boşaltılır. Üzerine tuz, bir çorba kaşığı margarin, yarım bardak sıvı yağ ve parça et ilave edilir. Çömleğin ağzına 2 parmak kalana kadar su doldurulur. Akşamdan fırına verilir. Sabah fırından alınıp, tahta kaşık ile karıştırılır. Üzerine yağ kızdırılır, salça ve baharat ilave edilip sos hazırlanır.

 

SERVİS: Sıcak olarak kiremit tabaklarda sunulur.

 

 

ARABAŞI – Mukaddes KARATEKE

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Tavşan eti haşlanır. Parçalara ayrılır. Eti ile çorba yapılır. Su, un ve tuz karıştırılarak hamur yapılır. Hamuru ve çorba ayrı ayrı yenir. Tepsiye hamur dökülerek, ortasına bir kase çorba konulur. Üzerine biber ve tuz eklenerek servis yapılır.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

   

 

 

 MISIR GÖMBESİ – Zehra ERZİ

 

MALZEMELER:

 

Hamuru İçin:

 

İçi İçin:

 

HAZIRLANIŞI:

 

Hamur malzemeleri karıştırılarak hamur elde edilir. Hamur bir süre dinlendirildikten sonra ikiye bölünür. Yağlanmış bir tepsiye hamurun bir parçası ince bir şekilde açılıp yerleştirilir. Hazırlamış olduğumuz iç malzeme soğuk olarak tepsinin içine dökülür. Sonra diğer hamur ince bir şekilde malzemenin üzerine kapatılır. Yağlanıp 180 derece fırında pişirilir. Ayran,  turşu veya tarhana çorbası servis yapılır.

SERVİS: Dilimlenip sıcak olarak servis yapılır.

 

LEYEN BÖREĞİ -  Nilgün KESER

 

MALZEMELER:

 

Hamuru İçin:

 

İçi İçin:

 

HAZIRLANIŞI:

 

Mısır unu ve maya iyice karıştırılır. Ilık su ile yoğrulur ve mayalanmaya bırakılır. Diğer taraftan kıyma ve soğan iyice kavrulur. Tuz, karabiber, pul biber, kimyon eklenir,  karıştırılır ve iyice kavurduktan sonra kapağı kapatılıp demlenmeye bırakılır. Bu arada hamur tepsi büyüklüğünde açılıp, tepsiye iç sağı sürülüp üzerine açılan hamur serilir. Hazırlanan içten hamurun üzerine dökülür. Üzerine bir kat daha hamur serilir ve içine harçtan koyulur ve hamur ile kapatılır. Üzerine tekrar iç yağ dökülür. Önceden ısıtılmış 80 derecelik fırında pişirilir. Ayran veya turşu ile servis yapılır.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

BAZLAMA – Rabia KABAYUKA

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Unun ortası açılır. Maya kabartılır ve unun içine dökülür. İçine  tuz ve  yumurta ilave edilir ve kulak memesi yumuşaklığına gelinceye kadar yoğrulur. Mayalanması için bir süre bekletilir. Mayalanan hamurdan portakal büyüklüğünde parçalar alınıp, elle şekillendirilerek sacda pişirilir. Tereyağı ve peynirle servis yapılır.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

ISPANAK ÇÖREĞİ – Mecime YAĞDI

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Un ve tuz karıştırılır ve su katılarak hamur hazırlanır. Ispanak yıkanır ve doğranır. Üzerine soğan rendelenir. Çökelek, zeytinyağı, toz biber ve tuz eklenerek karıştırılır. Hamurdan yufka açılır ve içine hazırlanan içten koyup kapatarak sacda pişirilir. Pişirirken iki tarafı yağlanır.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

KIYMALI SU BÖREĞİ  -   Behice ÇEVİK

 

MALZEMELER  :

 

Hamur için;

İçi için;

 

HAZIRLANIŞI  :

 

Hamurun Hazırlanışı:

            Yumurtalar bir kaba kırılır tuz ve su ilave edilerek çırpılır. Alabildiği kadar un koyularak kulak memesi kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. Hamur 12 eşit parçaya bölünerek yufka şeklinde açılır.

İçinin  Hazırlanışı:

            Bir tavaya yağ koyulur soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur.  Kıymada ilave edilerek iyice pişirilir. Daha sonra baharatlar, tuz ve maydanoz ilave edilerek iyice karıştırılır ve ocaktan alınır.

Böreğin Hazırlanışı :

            Yufkalar kaynayan suyun içinde haşlanır. Haşlanan yufkalar soğuk suya alınır. Ve bir bezle suyu kurulanır. Kurulanan yufkalar yağlanmış bir tepsiye her yufkanın arası yağlanarak serilir ve altı yufkadan sonra hazırlanan kıymalı harç koyulur. Daha sonra diğer altı yufkada araları yağlanarak üst üste koyulur. En üstüne yağ ve yumurta sürülerek fırına verilir. 150 derece ısıtılmış fırında pişirilir.

 

SERVİS  : Su böreği sıcak olarak servise sunulur.

 

 

BÖRÜLCE BÖREĞİ – Fatma YAĞCIOĞLU

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

1 çay bardağı yağ ile ufalanmış kuru yufkalar 15 dakika karıştırılarak kızartılır. Börülceler haşlanır. Haşlanan börülceler kızartılmış yufkaların içine ilave edilip, 5 dakika daha karıştırılır. Birer çay kaşığı tuz ve karabiber ilave edilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak turşu ile servis yapılır.

 

 

 

CIZLAMA – Fatma DALBAY

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Un, su ile hamur haline getirilir. Patatesler haşlanır, rendelenir,  hamur ile karıştırılır ve mayalanmaya bırakılır. 30 dakika dinlendirilen hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparılıp, önceden yağlanmış tepsiye döşenerek üzerine hafifçe bastırılır. Hamurlar tepside de 15 dakika dinlendirilir. Daha sonra sıcak ortamda bırakılmış ve yapısı değişmiş süt ürünü içine kaymak katılarak, tepsideki hamurun üstüne sürülür. Üzerine tereyağı gezdirilir. Önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 45 dakika pişirilir. Pekmeze batırılarak yenebilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

KİİDE – Gül ÖZTÜRK

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Un, su ve tuz ile kulak memesi kıvamına gelene dek karıştırılır. 4 parçaya ayrılır. Her bir parça yuvarlak hale getirilip, tepsi büyüklüğünde oklava ile açılır. Yağlanan tepsiye açılan hamurlardan biri serilir. Üzerine çökelek elilir ve aralarına kaymak sürülür. Sonra diğer hamurlarla aynı işlem tekrarlanır.  Tüm hamurlar bitince büyük baklava dilimi şeklinde kesilir. Kalan kaymak, yoğurt ve bir yemek kaşığı sıvı yağ ile karıştırılır ve en üstteki hamurun üzerine gezdirilir. Önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 45 dakika pişirilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak komposto ya da pekmez ile servis yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

KATMER – Huriye BIYIK

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Un yapacağımız katmer sayısına göre yoğrulur. İsteğe göre peynirli ya da susamlı iç hazırlanır. Açılan bezelere hazırlanan iç göz kararı konulur. Daha sonra kızdırılan sacda yağlanarak pişirilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak çay veya ayran ile servis yapılır.

 

 

TAVUKLU BÖREK – Nimet AVSİNDİRİN

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Tavuk haşlanır ve liflere ayrılır. Soğan ince ince doğranır ve yağ, süt, yoğurt ile karıştırılır. Hazırlanan karışım yufkalar arasına serilip üzerine yumurta sarısı sürülür. Fırında pişirilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

BAHAR GEVREĞİ – Gülçin BARUT

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Soğan küp şeklinde doğranır ve pembeleşinceye kadar yağda kızartılır. Daha sonra haşlanmış mercimek ve kızartılmış yufkalar küçük parçalar halinde ilave edilir. Tuz katılarak karıştırılır ve ocaktan alınarak servis kabına boşaltılır.

 

SERVİS: Ilık veya sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

SÜLLER PİDESİ – Veysel DEMİRCİ

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

SERVİS: Sıcak veya soğuk yenilebilir.

 

 

ZEYTİNYAĞLI PATLICAN GÖMME – Osman YAĞCIOĞLU

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

Patlıcan, domates, biber ve soğan odun közünün içine bırakılıp, üzeri köz ile örtülür. Hepsi yumuşayıncaya kadar bekletilip, közden alınır ve soğuyunca soyulur. Közlenen malzemeler Küçük kare şeklinde doğranır. İçine tuz, limon suyu ve zeytinyağı eklenir. 30 dakika dinlendirilir ve servise hazır hale gelir.

 

SERVİS: İsteğe bağlı olarak yufkaya dürülerek yenir.

 

 

 

 

ZEYTİNYAĞLI PATLICAN DOLMASI – Nazire ERTUĞRUL

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Soğan küp şeklinde doğranıp kıyma ile zeytinyağında pembeleşinceye kavrulur. Sonra salça eklenir .Kıymanın rengi değişince üzerine patlıcan içi kurusu eklenir. Ayıklanıp, yıkanmış pirinç eklenip, birkaç kere daha karıştırılır. 2 bardak su koyup, orta ısıda suyunu çekinceye kadar pişirilir. 10-15 dakika kapak kapalı olarak demlendirilir. İnce kıyılmış maydanoz, ufalanmış nane, karabiber, tuz, koyup karıştırılır. Hazırlanan iç kuru patlıcanlara doldurulur ve tencereye dizilir. Üzerine iki bardak su konur. Orta ısıda suyunu çekinceye kadar pişirilir. Üzerine yarım kahve fincanı zeytinyağı gezdirilir. Soğuyuncaya kadar kapak aralık tutulur.

 

SERVİS: Ilık şekilde servis yapılır.

 

ZEYTİNYAĞLI PARMAK YAPRAK SARMASI  -  Hatice KURU

 

MALZEMELER  :

 

 

HAZIRLANIŞI  :

 

Bir tencerede zeytinyağı ve pirinç biraz kavrulur. İçine salça, kırmızıbiber, karabiber, kimyon ve tuz ilave edilir. Sonra taze soğan yaprağı ve maydanoz koyulur. Önceden haşlanmış olan asma yapraklarının içine bu harçtan koyularak tek tek sarılır ve tencereye dizilir. Yeterince su koyularak kısık ateşte kaynamaya bırakılır.

 

SERVİS  :Yemek ılık yada soğuk olarak servise sunulur.

 

 

 

KURU BİBER VE PATLICAN DOLMASI – Keziban ÖNER

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Bir tencereye yağ konur ve ince kıyılmış soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur. Et kavrulur. Bulgur eklenerek, biraz su konulur ve haşlanır. Baharatlar ilave edilip, ince kıyılmış maydanoz ilave edilir. Kuru biber ve patlıcanlar bu iç ile doldurulur. Tencereye yerleştirilip, biraz su ile kısık ateşte pişirilir.

 

SERVİS: Ilık olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

PATLICAN KEBABI – Neriman AKYÜZ

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Bir tencerede kuşbaşı et tereyağı ile kavrulur, salça ilave edilip pişirilir. Patlıcanlar soyulur ve dilimlenerek kızartılır. Kızaran patlıcanlar bir tepsiye döşenir. Pişen etler patlıcanın üzerine dökülür. Üzeri yeşilbiber ve domatesle süslenir. Tuz ve karabiber ekilir ve fırında pişirilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

PATLICAN SOĞAN – Yusuf SAĞ

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:  

 

 

 

 

SERVİS:

 

 

 

PATLICANLI KAPAMA – Ayşe KANSIZ

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Patlıcanlar uzun uzun dilip kızartılır ve  sonra tencereye sıralanır. Etler kavrulup, içine yeşilbiber ve domatesler ilave edilir. Üzerine karabiber ve nane eklenir karıştırılır. Daha sonra pirinç koyup üzeri patlıcan ile kapatılır.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

KARNABAHARLI TAVUKGÖĞSÜ – Hatice AVCAR

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Karnabaharları haşlanıp,   fırın tepsisine kuşbaşı büyüklüğünde yerleştirilir. Un ile bir miktar sıvı yağ kavrulup, süt ilave edilir ve muhallebi kıvamında pişirilir. Karnabaharların üzerine gezdirilir. Soğan ve sarımsak ince ince doğranıp biraz sıvı yağda kavrulur. Küp şeklinde doğranmış tavuk göğsü ilave edilip, biraz daha kavurarak mantar ilave edilir. Az kavurduktan sonra karışım karnabaharların üzerine yayılır. Üzerine kaşar rendelenip, üzeri kızarıncaya kadar 150 dereceye ayarlı fırında pişirilir.

 

SERVİS: Sıcak servis yapılır.

 

 

 

 

 

GÖVEÇ – Hatice TUNÇER 

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Az sıvı yağda et ve soğan kavrulur. Sonra biber ve diğer malzemeler eklenir. Üzerine tereyağı eklenir. Toprak tencereye aktarıldıktan sonra bir bardak su ilave edilerek üzeri folyo ile kapatılır. 200 derece fırında 1 saat pişirilir. Ciğerli bulgur pilavı veya isteğe göre cacık ya da salata ile servis yapılır

 

SERVİS:.Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

İÇLİ KÖFTE – Şengül BAKAN

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Kıymayı kısık ateşte kavrulur ve üzerine soğan ekleyerek soğanlar pembeleşinceye kadar biraz daha kavrulur. Baharatlar ilave edilir ve kavurmaya devam edilir. Diğer tarafta sıcak su ile bulgur ıslanır. İçine yumurta, irmik ve un ilave edilip yoğrulur. Salça ve tuz da eklenerek katı hale gelinceye kadar yoğrulur.  İçine kıyma da eklenerek kapatılır. Karışımdan yapılan köfteler kızgın yağda kızartılır.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

KIYMALI BULGURLU YAPRAK SARMASI

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Bir tencerede ince kıyılmış soğanlar yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Daha sonra kıyma eklenir ve biraz daha kavrulur. Bulgur, karabiber, nane ve tuz eklenerek karıştırılır. Daha sonra maydanoz eklenerek tekrar karıştırılır ve demlenmeye bırakılır. Yaprakları 3-4 defa ılık suyla yıkanır ve hazırlanan iç sarılarak, dibine bir sıra yaprak döşenen tencereye sarılan yapraklar döşenir.  Üzerine biraz zeytinyağı gezdirilir. 3 su bardağı kaynamış su yaprakların üzerine dökülür. Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte suyu çekene kadar pişirilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

GÖVEÇTE  DEBİTAŞI – Zehra YAĞCIOĞLU

 

MALZEMELER:

 

-Yufka Malzemeleri

 

İç Malzemeleri:

 

 

HAZIRLANIŞI:

Yarım çay bardağı zeytinyağı ile 1,5 yemek kaşığı salça kavrulur. 5 su bardağı su  ile 5  adet kuru biber ve yarım tatlı kaşığı tuz eklenir. Kaynadıktan sonra haşlanmış nohut ilave edilir. Biraz daha kaynatılır ve debit katılır. İçine bir adet limonun suyu sıkılır. Kısık ateşte 15 dakika kaynadıktan sonra servise hazır hale gelir.

 

SERVİS: Yanında cacık sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

BÖRÜLCELİ TARHANA ÇORBASI – Ayşe ŞEN

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Börülce akşamdan ıslatılır. Ertesi günü haşlanır. Yağ ile salça bir tencerede kavrulur. Üzerine su ilave edilir. Kaynamaya yakın tarhana ilave edilir. Daha sonra börülce eklenir. Üzerine sarımsak ve nane eklenir. Kaynatılarak pişirilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YOĞURTLAMA – Hüseyin TÜRKSEVER

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Patatesler yıkanarak soyulur ve parmak şeklinde doğranır. Biberler yıkanır. Süzme yoğurt bir kapta çırpılır. İçerisine yeteri kadar su ve tuz eklenir.  Patatesler ve biberler bir tavada kızartılır. Kızartılan malzemeler ayrı bir kaba alınarak, üzerine yoğurt dökülür.

 

SERVİS: Soğuk olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

 

NOHUT YEMEĞİ – Ramazan YAĞAÇ

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Nohut bir tencerede haşlanır. Ayrı bir tencerede kıyılmış soğan ve biber yağda kavrulur. Üzerine salça ilave edilir ve karıştırılır. Salça da kavrulduktan sonra suyu ve nohut ilave edilir.45 dakika kaynadıktan sonra tuz ve karabiberi ilave edildikten sonra kapatılır.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

 

PANCAR KAVURMASI – Gülseren PÜTÜN

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Pancarlar bir tencerede haşlanır ve suyu süzülür. Soğanlar doğranır ve bir tavada yağ ile pembeleşinceye kadar kavrulur. Üzerine pancarlar ilave edilir. İçine tuz, karabiber ve limon ilave edilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUCUKLU UN KARIŞTIRMASI – Zübeyde AKYÜZ

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Sucuk küçük küçük doğranır. Hafif kızartılır ve bir tabağa alınır. Aynı yağda un kavrulur ve içine biraz su ile tuz eklenir. Kaynayana kadar karıştırılır. Kaynadıktan sonra ocaktan alınarak, tabaktaki sucukların üzerine gezdirilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

MAACIR TARHANASI – Münevver ALTINTAŞ

 

MALZEMELER:

 

HAZIRLANIŞI:

Sıvı yağ ile kıyma bir tencerede kavrulur. İçine salça ilave edilerek karıştırılır. Üzerine soğuk su eklenir. Kaynamasına yakın içine tarhana ilave edilir. Kaynamaya başlayıncaya kadar karıştırılır. Kaynamaya başlayınca dövülmüş sarımsak, kuru biber ve tuz eklenir ve 30 dakika kaynatılır. Son 5 dakikasında margarin ilave edilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak sade veya doğranmış macur  ekmeğinin üzerine dökülerek servis yapılır.

 

 

 

 

 

SÜTLÜ ÇORBA – Nevriye TURGUT

MALZEMELER:

HAZIRLANIŞI:

Tavuk eti suda haşlanır. Arpacık şehriye tereyağında kavrulur. Şehriyenin üzerine haşlanan tavuğun suyu eklenir. Pişince süt ve tuz ilave edilir. Tavuk eti parçalanarak içine eklenir. Üzerine tavuk otu ekilir.

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TAVUK GÖVEÇ – Metin MEMECİ

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Tüm malzemeler doğranarak gövece konur. Diğer tarafta salça ve yağ kavrulur. Gövecin içindeki malzemelerin üzerine dökülür. Fırın veya ocakta düşük ateşte pişirilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

 

MENEVİŞ YOĞURTLAMASI – Leyla KUYLUK

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Meneviş ve asma yaprağı ayrı ayrı haşlanır, suları süzülür ve doğranır. Pırasa ve dereotu ince ince doğranır, tereyağında kavrulur. Üzerine bulgur eklenip, kavurmaya devam edilir. Daha sonra meneviş ve asma yaprağı da eklenip biraz daha kavrulur. Kavrulan malzemenin üzerine 3 su bardağı su ilave edilir ve kısık ateşte pişirilir. Soğuduktan sonra servis tabağına alınır. Üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür.Ayrı bir tavada tereyağı eritilerek, içine pul biber konur ve kızartılarak servis tabağına alınan yemeğin üzerine gezdirilir.sıvı yağda kurutulmuş biber kızartılarak üzeri süslenir.

 

SERVİS: Soğuk olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

LAHANA SARMASI – Derya GÜVEN

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Lahana yaprakları ayrılıp haşlanır. Diğer taraftan yağda kıyma, ardından ince kıyılmış soğan kavrulur. İçine salça eklenerek biraz daha kavrulur. Üzerine pirinç, maydanoz ve baharatlar eklenir.  ocaktan alınır. Hazırlanan iç haşlanmış lahana yaprak üçgen olacak şekilde sarılır ve bir tencereye döşenir. Üzerine biraz salçalı su dökülerek pişirilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

TOPALAK – Ümmü YILMAZ

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Nohut bir tencerede haşlanır ve tekrar su ile ocakta kaynatılır . Kıyma, bulgur, un, nane, kimyon, karabiber, tuz ve küp küp doğranmış soğan derince bir kaba konularak yoğrulur. Yoğrulan karışım misket büyüklüğünde parçalara ayrılarak  topaklanır. Bu topaklar kaynayan nohutun içine katılır ve yarım saat kadar kaynatılır. Topaklar özleşince pişmiştir. İsteğe göre içine kurutulmuş biber konur.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

KABAK AŞI – Özgül ARSLAN

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Bir tencereye börülce, nohut, küp küp doğranmış kabaklar ve kuru biber döşenerek yarım bardak su ile kısık ateşte pişirilir. Ayrı bir tavada kavrulan yağ ile soğan üzerine eklenir ve karıştırılır.

 

SERVİS: Ilık olarak servis yapılır.

 

 

KAÇAMAK

 

MALZEMELER:

 

Hamuru İçin

 

Çorbası İçin:

 

HAZIRLANIŞI:

 

Su bir tencerede kaynatılır, içine tuz konur. Kaynayan tuzlu suyun ortasına mısır unu dağıtılmadan dökülür. Karıştırılmadan kaşıkla dökülen mısır ununun iki üç yerinden delik açılır hava alması sağlanır. 10 dakika pişirilir. Karıştırılarak helva kıvamına gelince ocaktan alınır. Özel karıştırıcı (beleğa) ile karıştırılır ve tekrar ocağa konur. Karışımın birkaç yerinden puflam olunca tekrar ocaktan alınır ve karıştırılır. Bu işlem birkaç kez tekrarlanır. Servis için karışım tepsi içine dökülür. Tavuk bir tencerede haşlanır, çorba için hazır hale getirilir.

 

Soğanlar ince bir şekilde kıyılır. Sıvı yağda pembeleşene kadar kavrulur. Toz kırmızıbiber eklenir ve suyu eklenir. Ayrı bir yerde mısır unu soğuk su ile karıştırılır. Bu karışım yavaş yavaş çorba suyuna ilave edilir. Sürekli karıştırılarak çorbanın kaynaması beklenir. Hazırlanan hamurun ortası açılır ve çorba bu çukura döküldükten sonra kaçamak, çorbaya batırılıp, çıkarılmış ve hamurun üzerine konmuş olan haşlanmış tavuk butları ile tamamlanır.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

SİRON – Duygu KARAKURT

 

MALZEMELER:

HAZIRLANIŞI:

 

Yufkalar önceden ıslatılarak hazırlanır. İç malzemeler sotelenir. Yufkanın içine malzeme koyulup, rulo yapılır. Rulo 2 parmak kalınlığında kesilerek servis tabağına alınır. Üzerine sarımsaklı yoğurt ve onun üzerine sosu dökülüp servis yapılır.

 

SERVİS: Soğuk olarak servis yapılır.

 

 

 

TÜRLÜ GÜVEÇ – Yasemin AÇAR

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Soğanlar irice kıyılır. Fasulyeler ikiye bölünür. Kabakların ve patlıcanların dışı soyulur, uzunlamasına ikiye ayrılır ve her iki parça 4 cm.büyüklüğünde doğranır. Biberlerin sapları ve tohumları temizlenir, doğranır. Patatesler 4 cm. iriliğinde küp biçiminde parçalara ayrılır. Domateslerin kabukları soyulur ve küp biçiminde doğranır. Gövecin dibine sırasıyla etler, fasulye, patlıcan, patates, biberler, kabaklar, soğanlar ve domatesler döşenir. Tuzu ve karabiberi serpilir. Bir tavada tereyağı eritilir üzerine dökülür. Kapağı kapatılıp, 180 derecelik fırında 1,5 saat pişirilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

YUVALAMA – Mukaddes EKİZ

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Derin bir kapta ince bulgur, irmik, salça, tuz ve baharatlarla yoğrulur. Su ilave edilerek çiğ köfte kıvamına getirilir. Daha sonra bilye büyüklüğünde parçalar alınarak yuvarlanır ve ortası parmakla bastırılıp, çukurlaştırılır. Bir tavaya yağ konur ve ince kıyılmış soğan ve biberler soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur. İçine az salça ve rendelenmiş domatesler ilave edilir ve kaynatılır. Köfteler pişirilir ve sosun içinde kaynatılır. İçine 2 diş sarımsak ve ince kıyılmış maydanoz eklenir. Piştikten sonra kapağı kapatılır.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

MACUR BÖREĞİ  (KIYMALI SOĞAN BÖREĞİ) – Makbule ERŞAN

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Un hamur haline getirilir ve 8 eşit parçaya ayrılarak, ayrı ayrı açılır. 3 tanesi yağlanıp, bir tepsiye döşenir. Diğer tarafta bir tavada kıyma biraz kavrulur. Daha sonra içine soğan, salça, karabiber, renk kırmızıbiber ve tuz ilave edilerek pişirilir. Pişen harç tepsiye döşenen yufkaların üzerine yayılır. Daha sonra diğer hamurlar da açılarak harcın üzerine serilir ve yağlanır. 150 derece fırında 40 dakika pişirilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

 

YOĞURTLU KÖFTE – Mustafa ERŞAN

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Köfte harcı için kıyma, ezilmiş sarımsak, karabiber, kimyon, pul biber, irmik, tuz, yumurta derin bir kapta yoğrulur. Kulak memesi yumuşaklığına geldiğinde fındık büyüklüğünde köfte yapılıp, bir tepsiye dizilir ve 45 dakika fırında pişirilir. Fırından çıkarıp, soğumaya bırakılır. Biraz soğuyunca üzerine yoğurt ve kırmızı renk biber ile kızartılmış tereyağı dökülür.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

GÖCE AŞI – Meryem ÇALIŞKAN

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Buğday 5-6 defa yıkanır. Buğday, börülce, biber ve eriğin üzeri kapanıncaya kadar su konur ve kaynatılır. Pişinceye kadar suyu bittikçe su eklenir. Kaşıkla karıştırılmaz.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOPRAK TEPSİDE GÖVEÇ – Sıdıka AYHAN

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Etler küçük küçük doğranır. Tepsinin içine döşenir. Soğanlar ve biberler doğranıp üzerine ilave edilir. Şişe domatesi salça ile karıştırılıp üzerine kaplanır. Üzerine yağ, tuz ve karabiber serpilir. En üste maydanoz döşenir ve fırına sürülür. 1- 1,5 saat fırında pişirilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

ÇİĞ SARMA – Şenay GERMİŞ

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Yapraklar haşlanır. Yaprağın kalan suyuna bulgur ve biraz tuz koyarak ıslatılır. Bulgur kabardıktan sonra tencereye yağ ve taze soğanın yaprakları koyarak kavrulur. Üzerine yumurta kırılıp pişirilir. Daha sonra üzerine bulgur eklenip biraz karıştırılır. Tamamen karıştıktan sonra üzerine peynir rendelenir,  maydanoz ve dereotu eklenerek karıştırılır. Yaprağa sarılarak yenir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

ÇÖKELEKLİ YAPRAK SARMA – Nesrin BOSTANCI

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

İlk olarak tavada yağ ile küçük küçük doğranmış taze soğanlar, dereotu, tuz ve karabiber pişirilir. Üzerine bulgur eklenir ve kavrulur. Onun üzerine çökelek eklenir. Bağ yaprakları haşlanır. Hazırlanan iç ile yapraklar tek tek sarılıp, bir tencereye döşenir. Tenceredeki sarmaların üzerine yağ gezdirilir. Üzerine 2 su bardağı su eklenerek kısık ateşte 20-25 dakika pişirilir. Piştikten sonra üzeri limon, dereotu ve maydanoz ile süslenir.

 

SERVİS: Soğuk ya da sıcak olarak servis yapılır.

 

 

TOKLUBAŞ KAVURMASI – Sıdıka TIRMAN

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

İnce kıyılmış soğanlar zeytinyağında kavrulur. Üzerine doğranmış toklubaş konur. Pişmeye yakın yumurtalar üzerine kırılır ve karıştırılır.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

BEDİREN – Sibel KAVAK

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Bediren temizlenir. İçine soğan, nar ekşisi, yağ, tuz, maydanoz ve yumurta konur.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

ÇİĞDOLMA – Nebahat SAZLI

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Kuru patlıcanlar haşlanır. Bulgur sıcak suyla ıslanır ve içine tuz konur bekletilir. Soğanlar kavrulur, salça, bulgur, maydanoz, dereotu, karabiber ve tuz eklenir biraz daha kavrulur. Hazırlanan bu iç ile kuru patlıcanların içi doldurulur. Zeytinyağında kızartılıp servis yapılır.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PEKMEZLİ KABAK AŞI – Fadime SAÇMAZ

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Soğanlar ince ince doğranır ve yağda kavrulur. Üzerine su ve pekmez ilave edilip, kaynadıktan sonra doğranmış olan kabaklar ve tuz ilave edilerek pişirilir.

 

SERVİS: Sıcak veya soğuk olarak servis yapılabilir.

 

 

 

 

KIŞ KIZARTMASI – Sezer DİNÇER

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Patlıcanlar ve biberler soyulup, dilimlenir. Haşlanıp suyu süzülerek kızartılır. Patatesler ve soğan soyulur, dilimlenir ve kızartılır. Kızartılan malzemeler servis tabağına alınarak üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür.

 

SERVİS: Sıcak ve soğuk servis yapılabilir.

 

HAMUR DOLMASI – Saadet BULUT

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Bir kapta un ve tuz karıştırılarak,  su ile kulak memesi yumuşaklığında yoğrulur ve dinlenmeye bırakılır. Bulgur sıcak suda kabartılır. Bir tencerede ince kıyılmış soğanlar yağda kavrulur. Üzerine kıyma veya kavurma eklenir biraz daha karıştırılır. En son bulgur ve karabiber ilave edilerek ocaktan alınır. Hazırlanan hamurdan yumurta büyüklüğünde bezeler koparılır, yuvarlanır ve hazırlanan iç ile doldurulup, kapatılır. Bir tencerede su kaynatılır ve bu suda hazırlanan hamurlar 4-5 dakika pişirilip, kevgirle servis tabağına alınır. Üzerine çökelek serpilir. Yağda kızdırılmış tereyağı gezdirilir ve karabiber serpilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

ÇABUT AŞI – Pervin CİHAN

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Soğanlar ince ince doğranır ve bir tencerede yağda kavrulur.1kaşık salça, su ve tuz ilave edilir. Kaynamakta olan karışımın içine bulgur ve bağ yaprağı ilave edilir ve 30 dakika pişirilir.

 

SERVİS: Sıcak ya da soğuk servis yapılabilir.

 

 

 

 

 

TAS KAPAMA – Arife KADIKÖYLÜ

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Bir tepsinin ortasına etlerin yapışmaması için iç yağı konur. Üzerine bir sıra et, etin üzerine soğan döşenir. Bu işleme et ve soğan bitene kadar devam edilir. Aralarına karabiber ve tuz serpilir. Yeşilbiber konur. Malzemenin tamamı bittikten sonra üst üste konulan malzemenin üzerine çukur bir tabak kapatılır. Üzerine kaynarken oynamaması için ağırlık konur. Sonra eritilen salçalı su dökülür kısık ateşte pişirilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

BİBER TATARI – İsmail OYAN

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Kuru biberler haşlanarak,  sapları ve çekirdekleri ayıklanır. Yağda kızartılır. Uygun büyüklükte kesilen patatesler kızartılır. Bir çay kaşığı tuz ile 2 diş sarımsak dövülür. Uygun kıvama getirilmiş süzme yoğurdun içine katılır. Kızartılmış biber ve patatesler yoğurdun üzerine döşenir.

 

SERVİS: Soğuk olarak servis yapılır.

 

 

 

BİBER KIZARTMASI – Anakız YAVUZER

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Biber, patates, patlıcan soyularak yağda kızartılır. Ayrı bir kapta yoğurt, su, dövülmüş sarımsak, tuz karıştırılır ve yoğurt koyu kıvama getirilir. Servis tabağına alınan kızartılmış malzemelerin üzerine dökülür.Ayrı bir tavada yağ ile kırmızıbiber  kızdırılır, üzerine dökülür, üzeri domates ve maydanoz ile süslenir.

 

SERVİS: Soğuk olarak servis yapılır.

 

 

 

 

TARHANA ÇORBASI ( ETLİ ) – Mehmet Ali YAVUZER

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Et haşlanır. Pişmek üzere iken ıslatılmış tarhana ilave edilir ve pişirilmeye bırakılır. Piştikten sonra 1 tatlı kaşığı tuz ile 1 diş dövülmüş sarımsak ve karabiber ilave edilir.

 

SERVİS: Sıcak Olarak servis yapılır.

 

 

KAVURMA – Yüksel KÖSEOĞLU

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Et yıkanır ve bir tencereye konur. Az piştikten sonra nohut ve doğranmış soğan ilave edilir. Pişerken tereyağı, tuz ve karabiber ilave edilir. 2 saat kadar hafif ateşte pişirilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

DOLMA – Fatma OYAN

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Kıyma, bulgur, pirinç, karabiber, tuz bir kapta yoğrulur. Hazırlanan malzeme patlıcan, domates ve biberlerin içine doldurulur. Tencereye yerleştirilir ve içine tereyağı ve su eklenerek, hafif ateşte pişirilir.

 

SERVİS:

 

 

BAKLA TARATOR  -   Raziye KURTULDU

 

MALZEMELER  :

 

 

HAZIRLANIŞI  :

 

            Bakla temizlenir, yıkanır ve doğranır. Bir tencerede tuzlu suda haşlanır. Piştikten sonra süzülür. Boş bir kaba alınır. Ayrı bir tavada yağ kızdırılır, soğanlar doğranıp içine atılır ve kavrulur. Kavrulan soğanın içine salça ve kırmızıbiber koyulur. Ocağın altı kapatılır, içine maydanoz ve dereotu koyulur. Bir tabakta yoğurt sarımsakla birlikte ezilir. Tavada kavrulan soğan, salça karışımı ile birleştirilir. En son yoğurtlu salçalı bu karışım sosu baklanın üzerine dökülür.

 

SERVİS: Ilık olarak servis yapılır.

 

 

 

 

KÜRDAN KEBABI    -    Seval KESER

 

MALZEMELER :

 

 

HAZIRLANIŞI  :

 

            Kıyma harcı hazırlanıp, köfte yoğrulur. Patlıcanlar uzun şerit halinde kesilip tuzlu suda acısı çıkıncaya kadar bekletilir. Bu arada köfteler kızartılıp bir kaba alınır. Patlıcanlarda kızartılır ve fazla yağı kağıt havlu ile alınır. İki dilim patlıcan artı şeklinde üst üste konulur ve ortasına köfte koyulup kenarları kapatılır. Üzerine bir dilim halka domates ve biber de koyularak kürdan batırılır. Salça sulandırılıp üzerine dökülür ve tepsi fırına verilir.

 

SERVİS : Sıcak olarak servise sunulur.

 

 

ODUN ATEŞİNDE TOP TARHANA ÇORBASI  -   Menkure YURDASEV

 

MALZEMELER :

 

·        2 adet top tarhana

·        750 gr kuzu eti

·        100 gr nohut

·        1 litre su

·        2 diş sarımsak

·        1 tatlı kaşığı tuz

·        2 yemek kaşığı tereyağ

 

HAZIRLANIŞI :

 

            Top tarhana ve nohut ayrı ayrı kaplarda 4 saat önceden ılık su ile ıslatılır. Bu sürenin bitiminde top tarhana ve nohut kuşbaşı doğranmış kuzu eti, 1 litre su, tuz ve tereyağı hepsi birlikte bir tencereye koyulup odun ateşinde pişmeye bırakılır. Yemek piştikten sonra ateşten alınarak içine 2 diş sarımsak rendelenir.

 

SERVİS : Yemek sıcak olarak tabaklara koyulup, üzerine tereyağlı sos dökülerek servise sunulur.

 

 

 

 

 

 

 

ETLİ KURU FASULYE     -     Elif KANDEMİR

 

MALZEMELER  :

 

·        3 su bardağı kuru fasulye

·        500 gr kuzu eti

·        1 tane kuru soğan

·        2 yemek kaşığı salça

·        2 yemek kaşığı kırmızı toz biber

·        5 bardak su

·        1 tatlı kaşığı tuz

·        Yarım çay bardağı sıvı yağ

 

HAZIRLANIŞI   :

 

                Kuru fasulye bir kapta bir saat haşlanır. Ayrı bir kapta kuşbaşı doğranmış kuzu eti ve soğan kavrulup üzerine salça, kırmızı toz biber su ve tuz koyulur. Sıvı yağ  ve fasulyelerde ilave edilerek kaynamaya bırakılır.

 

 

SERVİS   : Yemek sıcak olarak servise sunulur.

 

 

 

 

 

KUŞ ÜZÜMLÜ KURU PATLICAN DOLMASI -  Ayşenur ILDIZ

 

MALZEMELER  :

 

 

Sosu İçin;

 

HAZIRLANIŞI  :

 

Kuru patlıcan kabukları bir kapta biraz haşlanır. Ayrı bir kapta kıyma, zeytinyağı, soğan, maydanoz, salça, tuz, karabiber, ekşi, pirinç, kuş üzümü koyup karıştırılır. Üzerine bir çay bardağı sıcak su ilave edilip demlemeye bırakılır. Daha sonra haşlanmış patlıcanların içine bu harçtan doldurulup tencereye dizilir. Sosu için; salça, yağ, dövülmüş sarımsak ve su karıştırılarak dolmaların üzerine dökülür ve pişmeye bırakılır.

 

SERVİS :Yemek sıcak olarak servise sunulur.

 

 

TAVAS USULÜ TOP TARHANA ÇORBASI   -   Cevriye ILDIZ

 

MALZEMELER  :

 

 

HAZIRLANIŞI  :

 

Tarhana ve nohut akşamdan ıslatılır. Daha sonra ıslatılmış tarhana, nohut ve et bir tencereye konur 3 saat kaynatılır. Salça, sarımsak, tuz ilave edilerek bir taşım daha kaynatılır.

 

SERVİS  : Çorba servise sıcak sunulur.

 

 

 

 

 

 

 

 

ZEYTİNYAĞLI KIYMALI DOLMA  -  Gülsüm ÇEVİKTEKİN

 

MALZEMELER  :

 

 

HAZIRLANIŞI  :

İlk olarak kuru patlıcanlar haşlanır. Bir tencerede zeytinyağı, kıyma ve pirinç kavrulur. Sonra içine taze soğan, kuru soğan, salça, kırmızıbiber, maydanoz, tuz, kimyon ve karabiber ilave edilerek hepsi birlikte karıştırılır. Haşlanmış patlıcanların içine bu karışımdan doldurulur. Üzerine bir su bardağı sıcak su ilave edilerek 15 dakika pişirilir.

 

SERVİS  : Taze nane, dereotu, limon, domates, taze yoğurt ile süslenir. Sıcak servis yapılır.

 

SUSUZ KURU KUZU KAPAMA  -- Ayşen YALABIK

 

MALZEMELER  :

 

 

HAZIRLANIŞI  :

 

Tencerenin tabanına dilim dilim kesilmiş olan kuzu kuyruk yağı yerleştirilir. Daha sonra kuzu bel eti baharatlarla terbiye edilerek tencereye yerleştirilmiş olan kuyruk yağlarının üzerine dizilir. Tencerenin kapağı kapatılır. Yemeğin hava almaması için kapağın kenarlarına biraz hamur yapılarak sıvanır ve kısık ateşte 4 saat pişirilir.

 

 

SERVİS  : Yemek servise sıcak olarak sunulur.

 

 

 

 

 

TAS KAPAMA   -  Ülkü YILDIRAN

 

MALZEMELER  :

 

 

HAZIRLANIŞI  :

 

Emaye bir saklama kabının tabanına soyulmuş patates ve soğanlar koyularak tuz ve karabiber ilave edilir. Üzerine kemikli kuzu etleri sıkıca, üst kısma etin yağlı kısmı gelecek şekilde yerleştirilir. Bu saklama kabı içindeki malzemelerle birlikte geniş bir pilav tenceresine ters çevrilerek kapatılır. Ters kapatılan kabın üzerine yıkanmış temiz ağırca bir taş koyulur. Nohut yıkanarak ters kapanan saklama kabının etrafına dağıtılır. Tencerenin içine yeterince su koyularak nohutlar pişene kadar kaynatılır. Daha sonra tenceredeki kaynamış suya, suda ıslatılmış pirinç ilave edilir. Pirinçler pişene kadar kısık ateşte kaynatılmaya devam edilir. Pilav piştikten sonra üzerindeki taş alınıp tencerenin kapağı kapatılarak pilavın demlenmesi için 10 dakika bekletilir. Yemek pişirilmiş olduğu tencereden servise uygun bir tepsiye ters çevrilerek pilav kenarda, etli kısım ortada kalacak şekilde servise sunulur.

 

SERVİS  : Yemek sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

 

KABAK DOLMASI – Eda KIVANÇ

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Kabakların içi oyulur, yağda kızartılır. Pirinç, kıyma, soğan, salça, tuz, dereotu, karabiber ve maydanoz karıştırılır. Kızartılan kabakların içi doldurulur. Bir tencereye döşenerek, kısık ateşte pişirilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TASKEBABI  - Sevim KURT

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Tasın içine bir sıra et, bir sıra soğan olmak üzere döşenir. Pişirilecek tavanın içine tas ters gelecek şekilde kapatılıp tasın üzerine ağırlık konur.1 litre kadar su ilave edilip, tasın içindeki etin kebap olması için uygun ateşte pişirilir. Et piştikten sonra biraz daha su ilave edilerek pirinç eklenir ve pilav haline gelinceye kadar daha pişirilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak, tası sofrada açılmak üzere servis yapılır.

 

 

 

 

 

CERPLEME – Şefika ÖZGE

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Tavuk haşlanıp, parçalanarak una bulanır. Kızgın zeytinyağında kızartılır. Başka bir tencerede 2 kaşık yağ ile un kavrulur. Un iyice kavrulunca içine salça, kırmızı biber ve haşlanan tavuğun suyu eklenip kaynatılır. Kaynayan tencereye kızartılmış tavuklar katılır. Biraz daha pişirildikten sonra sarımsaklar soyulup, ezilerek içine atılır ve kapatılır. Yeneceği zaman üzerine karabiber serpilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

 

SOĞAN AŞI – Nuran SILAN

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Nohut bir gece önceden ıslatılır. Kuşbaşı et bir tencerede kavrulur. Salça, içine kırmızı toz biber ve su konularak biraz ezilir. Kavrulan etin içine ezilen salça eklenir. İçine su, tuz ve nohut eklenir ve bir süre kaynatılır. Soğanların kabukları soyulur ve tuzlu suya atılır. Daha sonra tuzlu sudan çıkarılır ve yıkanarak kaynayan yemeğin içine atılır . Yemek pişirilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

TAVAS GÖVECİ – Adile ZOR

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Odun ateşinde ve toprak göveç kabında ince kıyılmış kuyruk yağı eritilir. Kuşbaşı et 25-30 dakika hafif ateşte kavrulur. Küp şeklinde doğranan soğan ilave edilerek 10-15 dakika pişirilir. Biberler doğranarak eklenir ve 15 dakika daha pişirilir. Daha sonra enine doğranmış domatesler katılarak kaynayan suyun malzemeyi örtecek kadar ilavesiyle renk için kırmızı toz biber konularak 40-50 dakika pişirilir.  4-5 diş sarımsak son 10 dakikada ilave edilir. Üzeri maydanoz ile süslenir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

SEBZELİ TOP TARHANA – Hatice AYDINALP

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Su kaynatılır ve tuzu ilave edilir. Bir gün önceden ıslatılmış top tarhana eklenir. Daha sonra börülce ilave edilir. Börülceler yumuşayınca balkabağı eklenir. kabak piştikten sonra 2 yemek kaşığı tereyağı  ve karabiber ilave edilir. 2-3 dakika daha kaynatılır.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır

 

 

KABAKLI YAVAN TARHANA – Aysel KÖSEKLİ

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Bir gün önceden börülce ve nohut ıslatılır. Tarhana ilave edilerek kaynatılır. Tarhana eriyince kuru biber, sarımsak ve tuz eklenir. kabaklar kuşbaşı doğranıp, tarhananın içine ilave edildikten sonra 5-10 dakika kaynatılır. Yemek ocaktan alınırken içine yumurta kırılır.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

 

MÜRDÜMEKLİ BULGUR PİLAVI – Hacı Ayşe GÖZETEN

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

5 su bardağı su bir tencereye konur ve kaynatılır. Ayıklanıp, yıkanarak süzülen mürdümek eklenir. 10 dakika kaynatılır.  Tuz ve 2 su bardağı bulgur ilave edilir. Hafif ateşte suyu çekene kadar pişirilir. Tereyağı bir tavada kızartılır ve pişen pilavın üzerine gezdirilir. 1-2 dakika kapağı kapatılarak demlendirilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

KURU BİBERLİ GELİN TURŞUSU – Hacı Ayşe GÖZETEN

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Kuru biberler haşlanır ve suyu süzülür. Sarımsaklar ezilir. 3 bardak suyun içine ezilmiş sarımsak, şeker ve sirke ilave edilir. Daha sonra haşlanan kuru biberler eklenir.

 

SERVİS: Soğuk olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

KURU PATLICAN DOLMASI – Pembe YARENGÜME

 

MALZEMELER:     

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Kuru patlıcanlar haşlanır. Kıyma ve ince kıyılmış soğan yağda kavrulur. Salça ve baharatlar eklenir ve karıştırılır. Hazırlanan iç ile patlıcanların içi doldurularak bir tencereye yerleştirilir. Az su ile kısık ateşte pişirilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

 

KURUTULMUŞ TAZE FASULYE – Mediha YILMAZLI  

 

MALZEMELER:

 

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Et bir tencerede yağ ile kavrulur. Soğan küçük küçük doğranır ve pembeleşinceye kadar kavrulur. Zeytinyağı ve biraz tereyağı eklenir. salça, kırmızıbiber, kuru biber ve bir miktar su ile tuz ilave ederek kaynatılır. En son kurutulmuş taze fasulye eklenir ve 30 dakika daha kaynatılır. Ocaktan alınır.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

TAVUK KAPAMA – Zühal ONA

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Toprak tencerenin içine tavuklar döşenir. Üzerine domatesler doğranır. Kaşıkla ezilen salça, sarımsak, tuz, karabiber, zeytinyağı ve 2 bardak su ilave edilir. Tencerenin kapağı kapatılır ve kapağın etrafı hamur ile sıvanır. Kısık ateşte 1 saat pişirilir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

TUTMAÇ ÇORBASI – Sultan ÖZDEN

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Yumruk büyüklüğündeki beze 30-35 cm. çapında açılır. Kızgın sacda bir defa çevrilerek biraz pişirilir.  Soğuduktan sonra kesme şeker büyüklüğünde kesilir. Tereyağı ile soğan kavrulur. Salça ve toz biber eklenir. İçine un katılır ve suyu  ilave edilerek kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra kuru biber ve tutmaç ilave edilir, bir defa daha kaynatılır ve ocaktan alınır.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

KEŞKEK ÜSTÜ KAVURMA – Fatma ARMAĞAN

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Nohut ve buğday bir gün önceden ıslatılır. Et bir tavada kavrulur, içine salça ve tereyağı ilave edilir. Sıcak su ve nohut eklenir ve pişirilir. Ayrı bir tencerede buğday haşlanır. İçine tereyağı konur. Servis tabağına keşkek, ortasına nohutlu etli yemek dökülerek servis yapılır.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

TAVUKLU BULGUR AŞI – Fadime ŞAMA

 

MALZEMELER:

 

 

HAZIRLANIŞI:

 

Tavuk ve nohut ayrı kaplarda haşlanır. Tavuğun suyu ile tereyağı karıştırılır ve bulgur eklenerek pişirilir. Bulgurlar pişince haşlanmış nohut eklenip, karıştırılır. Servis yapılacağı zaman tavuk parçalanarak üzerine eklenir.

 

SERVİS: Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

EKMEK DOLMASI

 

MALZEMELER

 

 

HAZIRLANIŞI        

 

Ekmek bir gün önceden alınıp bayatlaması sağlanır. Üzerindeki yuvarlak bölümü kesilip, ekmeğin

içi çıkarılarak bir tepsiye ufalanır . Tavaya sıvı yağ konulur kıyma kavrulur.Ufalanan ekmek içi

kıymaya eklenerek kavurmaya devam edilir.Tuz, karabiber ve kırmızı renk biber konulur ve ceviz

ilave edilir.Hazırlanan karışım ekmek içine sıkıca doldurulur.Kapağı kapatılır.Derin bir aliminyum

tepsiye temiz asma çubukları döşenir.İçine iki bardak su konur. Çubukların üzerine ekmek dolması

konarak 20-30 dk.su buharında pişirilir.

 

SUNUM

 

Buharda pişen ekmek dolması tahta çubuklar yardımıyla cam tabağa alınır.Çubuklar ekmeğin

altından sıyrılır.Ekmek önce ortadan kesilir, ikiye ve daha sonra dörde ayrılır, Pasta şeklinde üçgen

dilimlenir, tabağa alınır.Üzerine ezilmiş kese yoğurdu dökülür.Cezvede tereyağ eritilip, kırmızı

biber konulur.Bu karışımda yoğurdun üzerine gezdirilerek servis yapılır.

 

 

 

KUZU KRAL TACI

 

MALZEMELER      

 

·        1 kuzu kafesi ( iki parça halinde)                       

 

 

HAZIRLANIŞI        

 

Kuzu kafeslerinin her iki yüzüne tuz ve karabiber serpiştirilir. Kuzu kafesleri her iki ucundan yan yana getirerek dikilir.Kral tacı şeklinde diklemesine fırın tepsisine oturtulur.Tacın iç alt kısmına kuzu kemikleri yerleştirilir. Önceden 220 derecede ısıtılmış fırında 15 dk. Pişirilir.Et suyunun yarsıda ilave edilerek fırın sıcaklığı 170-180 dereceye düşürülerek 60 dk. Pişirilir.İç pilav hazırlanır. Etin etrafındaki ipler çıkarılır ve iç pilav tacın ortasına doldurulur.

 

SUNUM                    

Sıcak servis yapılır.

 

 

 

 

EGENİN ZEYTİNYAĞLI TABAĞI

 

MALZEMELER

 

 

HAZIRLANIŞI        

 

Enginarı zeytinyağı ile pişirin.Kabakları ikiye bölerek suda haşlayın. İçlerini sebzeli karışımla

doldurun.Ispanağı püre yaparak içine dört yumurta ilave edin.Dikdörtgen bir tepsiye yayarak

fırınlayın, fırından çıkarıp rulo şeklinde sarın.Domateslerin içlerini oyarak közlenmiş patlıcan,

haşlanmış patates mayonezli karışımla doldurun, Hazırlanan tüm sebzeli, zeytinyağlı yemekleri

servis tabağına yerleştirin.

 

SUNUM        

Soğuk olarak servis yapılacaktır.

 

PATLICANLI ET KAPAMA

 

MALZEMELER      

 

 

HAZIRLANIŞI        

 

Kuzu kuşbaşı etleri yıkayıp süzün. Orta boy  tencerede orta ısılı ateşte 5-6 dakika kavurun.Kavrulan

etin üzerine sıvı yağ ve pirinç tanesi şeklinde doğranmış sarımsağı ekleyin 10 dakika daha kavurun.

Soğan, yeşil biber, soyulmuş domatesleri küp şeklinde doğrayın etin üzerine ilave edin.10 dakika

daha pişirin.Üzerine 1 bardak suyu katıp 10 dakika pişirip ocaktan alın.Patlıcanları alacalı soyup

uzunlamasına dörde bölün.Kızan yağda yumuşayıncaya kadar kızartıp alın.Servis tabağına sebzeli

et harcını yayın üzerini kızarmış patlıcanlarla kapatın.

 

SUNUM        

 

Sıcak olarak servis yapılır.Yanında pilav, haşlanmış patates veya püre ikram edilebilir.

 

 

 

 

 

PATLICAN BÖREĞİ

 

MALZEMELER      

6 adet patlıcan

2 adet kuru soğan

2-3 adet yeşil biber

2-3 adet domates

½ kg. kıyma

2 adet yumurta

Tuz, baharat

 

HAZIRLANIŞI        

Patlıcanların kabukları bir boş bir dolu soyulur.Uzunlamasına ortadan ikiye kesilir.Küçük küpler

halinde doğranır.Tuzlu suya atılır.Soğanlar doğranır. Sırayla biber ve patlıcanlar atılır ve kavrulur,

soğumaya bırakılır.Bu karışıma çiğ kıyma ve yumurta katılıp karıştırılarak tepsiye düzeltilir.Fırında

altı üstü kızarana kadar pişirilir.

 

SUNUMU     

Sıcak olarak kare kare kesilerek sunulur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SIVAMA

 

MALZEMELER      

1 kg. kuzu kaburga

Tuz, karabiber, kırmızıbiber

1 su bardağı sıcak su

1 su bardağı un

½ çay bardağı sıvı yağ

 

HAZIRLANIŞI        

½ çay bardağı sıvı yağla tencerenin alt kısmı yağlanır.Bir sıra et, bir sıra baharat karışımını

döşe.Üstüne bir bardak sıcak su ilave et.Tencereyi kapatıp hamur yaptığınız unla tencere kapağının

çevresini kapla,Mümkünse odun ateşinde ya da çok kısık ateşte 3 saat kadar  pişir.

 

SUNUM         Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KABURGA DOLMASI (SURA)

 

İÇ İÇİN MALZEMELER    :                                  KABURGA MALZEMESİ:

 

·        1 su bardağı pirinç                                        1,5 kg. kaburga eti (ön koldan)

·        2 yemek kaşığı tereyağ                                 ½ yemek kaşığı biber salçası

·        1 su bardağı su                                             1 çay kaşığı karabiber 

·        1 çay bardağı rendelenmiş badem                 1 yemek kaşığı tereyağ

·        1 çay kaşığı kırmızı biber,tuz, karabiber        3 su bardağı su

·        maydanoz, karareyhan                                

 

HAZIRLANIŞI

                       

Pirinç, tereyağ ve bademi kavurun.Kavrulmuş pirinç badem karışımının yarısını ayırın.Diğer

yarısına 1 su bardağı suyu ilave ederek haşlayın.Pilavın üzerine pul biber, karabiber, maydanoz,

karareyhan ve kenara ayırdığınız pirinç- badem karışımını ekleyin, iyice karıştırın.Kaburganın içine

pilavı doldurup iğne iplikle dikin. Bir tencerenin içine kaburgayı koyarak 2 saat haşlayıp sudan

çıkarın.Daha sonra orta ısıdaki fırında 30 dakika pişirin.

 

SUNUM

Sıcak olarak servis yapılır.

 

 

 

 

 

 

DENİZLİ KEBABININ

Denizli Kebabı yaşını doldurmamış erkek kuzulardan yapılır.

Hazırlık aşamasında öncelikle fırının tav olması gerekir bunun için sakız ağacının gövdesinden ve kollarından kesilen kütükler kullanılır. Kütükler bir artlık iki yanlık ve bir ortalık olarak dört kütüğün fırının sol köşesinde çam odunları ile tutuşturulur.

Fırın tavlanırken, bütün kuzu boydan ikiye ayrılır, ikiye ayrılan her boydan ön kol, kürek (kol üstü) kaburga (Eğeği), Fleto (Böbrek Yatağı) olmak üzere dört parça ayrılır. Arka but işlenmez bunu sebebi Denizli Kebabı’nın lezzetinin etin kendi sırtındaki yağ ile pişmesidir ki arka butlar daha az yağlı olduğu için işlenmez but eti lif lif ayrılır. 

Sekiz parçaya ayrılan bütün kuzu paslanmaz demir şişler ile iki tarafından karşılamalı olarak şişlenir. ön kol, kürek (kol üstü) kaburga (Eğeği) parçalarının aralarına  bütün kuzunun kuyruğundan parçalar konur, Fleto (Böbrek Yatağı) parçasına ayrıca kuyruk yağı konmaz sırtında bulunan kendi yağı yeterlidir.Bunu dışında hiçbir terbiye yada işleme yapılmaz. 

Tav olan  fırının sağ tarafına 50 cm çapında kalaylı ve elde dövme iki bakır tava yerleştirilir. İlk önce kürek (kol üstü) ardından Fleto (Böbrek Yatağı) daha sonra ön kol, en son olarak da kaburga (Eğeği) fırının sağ köşesinden başlayarak dizilir.  Fırının sol tarafında yanan ateşle sağ tarafındaki parça etler arasındaki boşluğa çeneleri fırının iç duvarlarına değecek şekilde dizilmiş kuzu kelleleri dizilir. Bu şekilde Denizli Kebabı kendi kendine pişmeye bırakılır.

Fırının sağ tarafında bulunan iki bakır tavanın görevi pişen etlerin kendi yağlarının içine sızmasıdır. Bu sızan yağlarla Denizli Kebabı’nın vazgeçilmezi olan pide ekmeğinin yağlanmasında kullanılır.Denizli Kebabı’nın pişirme süresinin bir zamanı bir saati yoktur. Bütün maharet ustanın deneyimi ve göz kararıdır.  Fırına dizilen etler  sondan başa doğru  kaburga (Eğeği), ön kol, Fleto (Böbrek Yatağı), kürek (kol üstü) aktarılarak pişirilir.

Pişen etler kilo ile çift kefeli oturak terazi ile tartılarak servis yapılır. Müşterinin isteğine göre kemikli yada kemiksiz, yağlı yada yağsız olarak servis edilir. Kesinlikle ÇATAL verilmez. El ile yenir. Bunun sebebi ise bu mesleğin en azından beş, altı nesilden beri yapılmaktadır ki ilk ustalar Denizli Kebabı’nı ilk olarak elle servis etmişler ve bu bir usul, adet halini almıştır. Bugünkü ustalar eski ustalarına saygı ve hürmetlerinden hala bu usule göre Denizli Kebabı’nı sunmaktadırlar. 

Denizli Kebabı yanında domates ve kuru soğan verilir. Kebapta olduğu gibi domates ve soğan da elle yenir.

 

 

 

KUYU TANDIRI (Kuyu Kebabı)

 

KEBAP KUYUSU

     Genellikle 1.5m. derinlikte, 85-90 cm. çapındadır. Eski kesme tuğlalardan, sarı toprak harcı ile düz (üst üste)kuyunun orta kısmına doğru içten-dışa bombe verilerek örülür. Baca yüksekliği ne kadar fazla olursa o kadar iyi olur.

     Kuyunun üstünde kuzuları asmak için demir çubuklar bulunur. Her kuyu ortalama sekiz kuzu alır.Kuyu kapağı ağaçtan yapılmıştır ve sac ile kaplanmıştır. Kapak sıvanırken harç yapmak için kullanılan toprak kullanılır.

 

KEBABIN YAPILIŞI

    Kuyu kebabı yapmak için en önemli unsur kuzudur.

    Koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanlardan da kebap yapılsa da kuzu kadar lezzetli olmaz. Kuyuda yakıt olarak çıra kullanılır. Çıralı çam odunundan başka odunla  veya diğer yakıtlarla kebap yapılamaz. Yapılsa bile çırayla yapılanın tadını vermez. Kuyunun dibi tamamen kapanacak şekilde çıra kütükleriyle doldurulur ve tutuşturulur. Ateş korlandıktan sonra kuyunun dibi kadar genişliği olan ve içine biraz su koyulan bakır tava yerleştirilir.

Boynundan kuyruk sokumuna kadar yarılan kuzu arka ayaklarından kancalara,kancalarla da kuyunun üzerindeki demir çubuklara takılır ve kuyuya sallandırılır. Kuyunun kapağı örtülerek çamurla sıvanır. Yaklaşık bir buçuk saat kuyu kapalı kalır.Bu sürenin sonunda kapak açılır ve 15-20 dakika havası alınır. Bu süre içersinde kuzunun yağı kuyu dibindeki tavaya akar, tavadaki yağ (kebap suyu)isteyenlere verilir, yemeklerde özellikle pilav yapımında kullanılır.

     Kuzular kuyudan çıkartılır, soğan ve maydanoz ile yapılan piyazı ile birlikte ikram edilir. Kuyu kebabı elle yenilir.

     Kuyuya girerken yaklaşık 12-13 kilo gelen kuzu kuyudan çıktığında altı-yedi kilo kadar gelir.

    

 

KUZU ÇEVİRME

Kuzu Çevirme yaklaşık olarak130 -140 cm genişliğinde ,150 cm yüksekliğine ve 80 -90 cm derinliğindeki  ocaklarda pişirilir. Kuzu, koyun, keçi gibi küçük baş hayvanlar 2,5 metrelik bir sırığa takılır ve ateşin üzerinde döndürülerek pişirilir.

Çevirme için hazırlanan kuzunun derisi yüzülürken deri altına kesinlikle bıçak kaçırılmamalıdır. Aksi halde kıvam tutmaz. Kuzunun iç organlarının karın bölgesinde açılan 15-20 santimetrelik bir yarıktan dışarı çıkartılır ve kanlar tamamen temizlenir.

Kuzu; sırığın ince tarafı boynundan çıkacak şekilde geçirilirve sırık üzerinde kaymasın diye  boynu sırığa bağlanır. Kuzunun arka bacaklar geriye doğru döndürülür ve bağlanır, ön bacaklar ise eklemlerden kesilir ve göğüste açılan yerlere sokulur. Karındaki açık yerden içeriye isteğe bağlı olarak tuz, baharat, domates vb. konulabilir. Karındaki açıklık bir ağaç lifiyle dikildikten sonra sırık önceden hazırlanmış olan ocağa konur. Ateş kuzunun altında değil köşelerinde olmalıdır.

Pişme sırasında akan yağların toplanması amacıyla alta bir tepsi konulur. Kuzu ocağa ilk konulduğunda terleme işlemi başlayana kadar ocak çok hafif tutulur daha sonra nispeten arttırılır. Kuzuyu ağır ateşte pişirmek ve çok yavaş çevirmek gerekir. Pişme süresi 4-9 saat arası değişebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇILBIR

MALZEMELER:

5 yumurta
1 kaşık tereyağı
1.5 su bardağı yoğurt
3 diş sarımsak  
1 çorba kaşığı sirke
Tuz, kırmızı biber

HAZIRLANIŞI:

Yayvan ve derin olmayan bir tencereye bol su koyarak kaynatılır. İçine bir kaşık tuz ve sirke atılır. Kaynayan suyun içine yumurtalar, dağılmamalarına özen göstererek çok yakından kırılır.
Beyazları tamamen pişince kevgirle süzerek, sarıları dağılmadan servis tabağına çıkarılır. Üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür. Kırmızı biberi tereyağında kızdırılır. Hazırlanan sosu servis tabağının üzerinde gezdirilir.
.

SERVİS: Soğuk olarak servis yapılır.

 

 

UN ÇORBASI – Kezban KAYHAN

 

MALZEMELER:

1,5 Litre Et Suyu
125 gr Un
125 gr Margarin
1 Orta boy Kuru Soğan Rende
2 Domates Rende
1 Çorba Kaşığı Domates Salçası
2 Diş Sarmısak Dövülmüş
½ Bardak çırpılmış Yogurt
Tuz, karabiber, Kırmızı Biber
1 Ç.K. Toz şeker

 

HAZIRLANIŞI:

125 gr margarinde rende soğanı kavurulur. Üzerine 125 gr unu azar azar ilave edilir ve tahta kaşıkla devamlı karıştırılır.Un kavrulunca domates salçasını da koyulur bir miktar daha kavurduktan sonra gene yavaş yavaş karıştırılarak 1 litre et suyunu ilave edilir. Tuz,karabiber, şeker ve kırmızı biberi katılır. Bu işlem bittikten sonra 10 dakika kadar unlu çorbayı kaynatılır. rende domates, dövülmüş sarmısak, çorbaya konulur.Kaynamaya yakın ½ litre et suyunda eritilmiş yoğurdu da ilave edilir ve bir taşım kaynatılır. Çorba servise hazırdır.

SERVİS:

 

 

 

PATLICAN SOĞAN

Malzemeler:

Patlıcan

Soğan

Yağ

Biber

Domates

Çitlenbik

Erik ekşisi

Ev yufkası

 

Hazırlanışı:

Patlıcanlar közlenir, soğanlar yağda kavrulur, biber közlenir , domates doğranır, çitlenbik dibekte dövülür ve keşlik erik ekşisi hazır edilir.sonra bir tepsinin üzerine, hazırlanan malzemeler birbirine karışmayacak şekilde tepsinin üstüne ayrı ayrı konulur. Tepsinin ortasına keşlik erik ekşisi ve çitlenbik konulur. Bu malzemeler ev yufkasıyla dürüm yapılarak yenilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇAĞLA DÖVMESİ

Malzemeler:

Çağla

Tuz

Soğan

Yumurta

Maydanoz

Pul biber

Bediren

Ev yufkası

 

Hazırlanışı:

1 kg. çağla dibekte tuzla dövülür. İçine soğan doğranır.yumurtalar haşlanır ve küçük küçük doğranır. Maydanoz doğranarak içine pul biber ve bediren konulur.tüm malzemeler iyice karıştırılarak ev yufkasıyla dürüm yapılarak yenir.

 

 

ALAÇORA :
Haşlanmış kuru fasulyenin üzerine tereyağı ve bulgur ilave edilir, tuz,biber ve su konulduktan sonra suyu çekilinceye kadar pişirilir.

 

DARI EKMEĞİ
Mısır unu yeteri kadar tuz, su ilave edilerek yoğrulur. Sonra sac üzerinde pişirilir. Sıcak iken üzerine tereyağı sürülüp, üstüne peynir konulup yenir. Soğuk sütün içine soğuk darı ekmeği doğranarak da yenir.

AYRAN UFAKLAMASI (DOĞRAMEÇ)

Yoğurda tuz konarak ayran haline getirilir. İçine mısır ekmeği doğranır ve kaşıkla yenir. Acı biber ve domates salatası ile de lezzetli olur.

TİRİT
Buğday, mısır, bakla, nohut ve kuru fasulye haşlanır.. İçine toz kırmızı biber, karabiber, tuz konur ve kaynatılır.. Az sulu piştikten sonra indirilir. Servis yapılır. Üstüne badem içi, ceviz içi fındık kırması konularak kaşıkla yenir. Özel günler ve misafirler için bir eğlence ve toplanma vesilesidir.Acıpayam yöresinde çocukların ilk dişinin görüldüğümde pişirilip dağıtılır. Ayrıca hayır için pişirilip çocuklara dağıtılır.

 

KARIN (MUMBAR) DOLMASI
Pirinç, kıyma, karabiber, kimyon ve tuz dolma içi hazırlandığı gibi karıştırılır. Karışım bol su ilave edilir. Karışım bir huni veya lamba şişesi yardımıyla mumbarın ağzından doldurulur. bir kapta su ilavesiyle pişinceye kadar kaynatılır. Sıcak olarak servis yapılır. Soğuyan dolma dilimlenip tereyağında kızartılarak da yenir.

DENİZLİ TURŞUSU
Biber, taze fasulye, salatalık, gök domates bir teneke veya küp içine yerleştirilir. Üzerine tuzlu sirke veya limon tuzu ilave edilir. Sarımsak soyularak içine atılır.Kabın ağzı sıkıca kapatılır.Bir müddet sonra turşu hazırdır.SIYIRMA

Ayşe kadın fasulyenin tazeleri toplanıp, yıkanır, temizlenir ve toprak tencereye konur. Üstüne biraz patates eklenerek yeterince su konur. Taze birkaç kabak yaprağı örtülerek, üzerine ağırlık yapması için bir taş konur. Pişirinceye kadar ateşte tutulur. Pişince ateşten alınır ve suyu süzülür. Bir tepsi üzerine ters çevrilerek dökülür. Patatesler üzerinden alınıp, tuzu ekilir.Soğan ve közlenmiş biberle birlikte yenir.

 

GINDIRA ÇORBASI
Ayıklanan ve temizlenen gındıra önce sıcak suda haşlanır. Haşlandıktan sonra kabuğundan ayrılır. Haşlama suyuna yağda kavrulmuş soğan ilave edilir. Ayrıca erik, ekşi ve tuz katılır. Sonra on dakika kadar daha kaynatılarak yenir. Gındıra çorbası, genellikle Çameli yöremizde yapılmakta olup lezzetli ve bol C vitaminlidir. Gındıra ayrıca bulgur ve pirinç pilavlarına da karıştırılarak yapılabilir .