•  

  GEZİCİ KÜTÜPHANE İLİMİZE KAZANDIRILDI

  Bakanlığımız 2016 yılı bütçesinden alımı gerçekleştirilen 5 adet gezici kütüphane araçlarından biri Bakanlık Makamının 09.03.2017 tarih ve 45166 Sayılı Onayı ile Denizli ilimize tahsis edilmiştir. Söz konusu araçların gezici kütüphaneye dönüştürülmesi işlemleri tamamlanmış olup 13.07.2017 Perşembe günü Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Nabi AVCI tarafından tahsis edildikleri illere Ankara'da Kütüphane Yayımlar Genel Müdürlüğü'nde yapılan törenle teslimi gerçekleştirilmiştir.

  Gezici kütüphane aracının anahtarı ilimiz adına Denizli İl Kültür Turizm Müdürümüz Gülsüm Çelebi ve Denizli İl Halk Kütüphanesi Müdürümüz Hasan Ersoy'a Sayın Denizli Milletvekilimiz Sema Ramazanoğlu ve Sayın Bakanımız Nabi AVCI tarafından teslim edilmiştir. Denizli Gezici Kütüphane aracımız ünlü halk sanatçımız Özay Gönlüm'ün adını taşımaktadır.

  ÖZAY GÖNLÜM (5 Şubat 1940 Denizli - 1 Mart 2000 Ankara)

  Ailesi Denizli'nin Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük beldesindendir. Müziğe Denizli de keman çalarak başlayan Özay Gönlüm, daha sonra bağlamada ustalaşarak kendini halk müziğine adamıştır. Muzaffer Sarısözen'in desteğiyle yetişen sanatço, 1966 da TRT Ankara Radyosu Türk Halk Müziği Toplulupuna katılmış, Ege Bölgesinde yıllarca süren verimli bir türkü derleme çalışması gerçekleştirmiştir. Kültür Bakanlığı ve TRT Halk Müziği Repertuar Kurulu üyeliği yapan folklorcumuz, tanbura, çöğür ve curayı bir araya getiren üç saplı "Yaren" adını verdiği çalgısıyla tanınmış, ayrıca şelpe tekniği ile tezenesiz saz çalmanın öncüsü olmuştur. Türkü derlemek amacıyla 2000 köyümüze giden sanatçı, halk müziğimizin tanıtım programları çerçevesinde 42 ülkede programlar sunmuştur. Özellikle Denizli yöresinin türkülerini sesi ve sazı ile mikrofonlara taşıdı. Çalıp söylediği Ege türküleri kadar, taklit yeteneği, şovmenliği, fıkraları ve kullandığı Denizli şivesiyle folklora zenginlik kattı.

  Ninenin mektupları, Çöl de al Mustafa Ali, Asmam Çardaktan, Adım Adım Denizlinin Yolları, Evlerinin Önü Bulgur Kazanı, Şu Dağlar Tepe Tepe vb. eserleri olan sanatçı, 1 Mart 2000 tarihinde Ankara'da vefat etmiştir. Mezarı Cebeci Asri Mezarlığı'ndadır.

   

   

   

   

   

 •  

  Turizm Danışma Bürosu 
  Tel:+90 258 272 20 77

  Fax: 0258 264 76 21

        0258 265 07 87

  Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
  15 Mayıs Mahallesi, 554/1. Sk. No:5, 20150 Denizli/Pamukkale/Denizli

  http://goo.gl/N2bCPR

   

  Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Resmi İnternet Sitesinde Bulunan Tüm Yazılı ve Görsel İçerikler 
   Kaynak Belirtmek Sartıyla Tanıtım Amaclı olarak Kullanılabilir.