•  

  2011 İzmir Enternasyonal Fuarı

   

  İzmir Enternasyonal Fuarı Onur Konuğu Denizli...
      
     Dünyanın sayılı ticaret fuarlarından olan İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yıl ilimizin onur konuğu il olduğu fuar 80. kez kapılarını ziyaretçilere açtı. “Çevre ve Çevre Teknolojileri” ana temasının konu alındığı fuara bu yıl 1.5 milyonu aşkın ziyaretçinin gelmesi hedefleniyor.

     İzmir Enternasyonal Fuarına, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Konuk Ülkelerin Bakanları, Denizli Valisi Abdülkadir Demir, İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, DTO Başkanı Necdet Özer, DSO Başkanı Müjdat Keçeci, DTB Başkanı İbrahim Tefenlili katıldı.

      Törende İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ve İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç ile partner ülke Avusturya’nın Ekonomi Aile ve Gençlik Bakanı açılış konuşmasını yaptılar.

       Fuarın Onur Konuğu İli olan Denizli adına konuşan Vali Abdülkadir Demir, İzmir Enternasyonal Fuarının, Cumhuriyet ile birlikte büyümüş, her zaman genç Türkiye Cumhuriyeti’nin Dünyaya açılan penceresi ve ülkemizin tanıtımında başrol oynadığını söyledi. Vali Demir konuşmasına şöyle devam etti; “Mesafelerin değerini yitirdiği, uluslar arası rekabetin arttığı günümüzde de dünyadaki belli başlı genel ticari fuarlar arasında saygın bir yere sahiptir. Ülkemiz ve tüm dünyada böylesine özel bir konuma sahip İzmir Enternasyonal Fuarı’nın 80. Yılında Onur Konuğu olmamız teveccühünde bulunan herkese teşekkür ediyorum.”

      Fuarın ilk açıldığı yıllarda Denizli’nin küçük bir Anadolu Kasabası görünümünde olduğunu belirten Vali Demir, bugün ise tüm dünyanın tanıdığı, ekonomik ve sosyal gelişimin yalnız ve ancak eğitimle mümkün olacağını benimseyen, insana yatırım yapan bir Anadolu Kaplanı olmayı başardığını vurguladı. Türkiye’ye örnek olmuş bir ili temsil etmekten dolayı duyduğu mutluluğu ifade eden Vali Abdülkadir Demir, “Bu nedenledir ki, bugün burada olmanın en güzel yanı Cumhuriyet tarihi boyunca ülkemize yeni ufuklar açan bir fuarda, geçmişinden aldığı güçle geleceğe yatırım yapan ve kültürel özelliklerini ekonomik kaynaklara çevirerek tüm Türkiye’ye örnek olmuş bir ili temsil ediyor olmak. Bu kapsamda Dünyanın en önemli sanayi ve ticaret fuarlarından biri olan İzmir Enternasyonal Fuarı’nın 80. yılında yeniden can bulmasında emeği geçen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Nihat Ergün’e Denizli adına teşekkür ediyorum” dedi.

     Denizli sanayicisinin bin yıllık Ahilik geleneğini ile güçlü atılımlar attığına dikkat çeken Vali Demir, “Bugün Denizli’de yaşanan ekonomik faaliyetler neticesinde yılda iki buçuk milyar doları aşan ihracat gerçekleşmekte ve ihracatın ithalata oranla daha ön planda olduğu görülmektedir” dedi. Denizli’de 2008 yılının sonuna doğru 144 bin olan çalışan sayısının Haziran ayı itibariyle yaklaşık 161 binlere geldiğini vurgulayan Vali Demir, bu durumun Denizli’nin dinamik ve üretken kimliğinin en önemli göstergesi olduğunu belirtti.

   

      İzmir Enternasyonal Fuarı’nın Çevre ve Çevre Teknolojileri temalı 80. Yılında onur konuğu il olan Denizli’nin, eşine az rastlanır özelliklere sahip termal suları ile aynı zamanda bir termal tedavi merkezi olma özelliğine sahip olduğuna dikkat çeken Vali Abdülkadir Demir, Denizli’nin jeotermal kaynaklarının antik çağlardan buyana bölgeye güç kazandırdığını söyledi.

      Vali Demir, Denizlinin şu anda Valilik, Belediye Başkanlığı, Denizli Ticaret Odası, Denizli Sanayi Odası, Denizli İhracatçılar Birliği, Denizli Ticaret Borsası, Esnaf Odaları, İlçeleri, yerel yönetimleri, sivil toplum örgütleri ve fuara katılan 19 firması ile birlikte güzel bir tablo sergilediğini ve birlik, beraberliğin sonucunda da başarıya doğru koştuğunu sözlerine ekledi.

     Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de, Denizli’nin müteşebbis gücü ile kendi fırsatlarını kendisinin yarattığını ve girişimcilik ruhu ile her geçen gün büyündüğüne dikkat çekerek, İzmir Enternasyonal Fuarının ilerleyen yıllarda çok daha farklı bir konumda misafirlerini ağırlayacağını ve katılımcı sayısının çok daha fazla olacağını söyledi.

     CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, Denizli’nin yabancı sermaye olmaksızın kendi öz sermayesi ve Denizlili işadamlarının çalışkanlığı ile büyüyen bir kent olduğunu söyleyerek, fuarın onur konuğu il seçilmesinin isabetli bir karar olduğunu söyledi.Protokol konuşmalarının ardından, fuarın açılış kurdelesi protokol üyeleri tarafından kesildi.

    Protokol üyeleri ve davetliler daha sonra, fuarın “Onur Konuğu İl” olan Denizli standını ziyaret ettiler. Vali Abdülkadir Demir, Denizli’nin tarihi, kültürel ve ekonomik ürünlerinin öne çıkartıldığı Denizli standı hakkında misafirlere bilgi verdi. Fuara katılan misafirlerin yoğun ilgi gösterdiği Denizli standında Buldan Elişi ürünleri, Pamukkale ve Karahayıt Kırmızı Su başta olmak üzere, tekstil, mermer, şarapçılık, tarım ve hayvancılık ürünleri sergilendi.

     Avusturya’nın partner ülke olduğu İzmir Enternasyonal Fuarına bu yıl 827'si yerli, 256'sı yabancı olmak üzere toplam 1083 firma katıldı. 
   

      
      
      
      
      
      
      
      
        

 •  

  Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

  Fax: 0258 264 76 21 // 0258 265 07 87
  15 Mayıs Mahallesi, 554/1. Sk. No:5, 20150 Denizli/Pamukkale/Denizli

  Telefon: 0258 265 54 48 // 0258 264 39 71

  E-Mail: iktm20@ktb.gov.tr

  http://goo.gl/N2bCPR

  ARABULUCUK KOMİSYONU İLETİŞİM BİLGİLERİ


  15 Mayıs Mahallesi, 554/1. Sk. No:5, 20150 Denizli/Pamukkale/Denizli

  Fax: 0258 264 76 21 // 0258 265 07 87

  Telefon: 0258 265 54 48 // 0258 264 39 71 

  E-Mail: iktm20@ktb.gov.tr

  Dahili: 134

  Turizm Danışma Bürosu 
      Tel:+90 258 272 20 77     

  Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Resmi İnternet Sitesinde Bulunan Tüm Yazılı ve Görsel İçerikler 
   Kaynak Belirtmek Sartıyla Tanıtım Amaclı olarak Kullanılabilir.