30.01.2015

Dil/Language
TÜRKÇE


ENGLISH DEUTSCH
MENÜ
 
Genel Bilgiler
Ulaşım Bilgileri
Turizm Türleri
Fuarlar
Atatürk Denizli de (1931)
Milli Mücadelede Denizli
Yaşam ve Ahilik
Konaklama-Yeme-İçme
Denizli nin Ünlüleri
Haritalar
Video - Müzik - Broşür
360 Sanal Tur
Pamukkale Travertenleri
Haber - Duyuru
Linkler
Köşe Yazıları
Sektörel Bilgiler
Etkinlik & Faaliyet
 
Arama

İletişim
Denizli İl Kültür
ve Turizm Müdürlüğü
Tel:+90.258.264 39 71
Fax:+90.258.264 76 21

WebSayaç
Mağara Turizmi
Anasayfa > Turizm Türleri > Eko Turizm > Mağara Turizmi
 

KAKLIK MAĞARASI :
    Denizli Ankara karayolunda Denizli il merkezine 30 km. mesafede Honaz ilçesi Kaklık Kasabasındadır.mağaralar insanların ilk doğal barınaklarına oluştururlar.Bu nedenle uzun yıllardan beri araştırmacıların dikkatlerini üzerlerine çekmiş ve ayrıntılı araştırmalara konu olmuştur.Ancak bu özelliklerinin yanında mağaralar içlerinde sakladıkları gizli güzelliklerin keşif ve seyrinin insanlara verdiği mutluluk,mağaracılığın son yıllarda bir bilim dalı olarak karşımıza çıkarmaktadır.Bunun yanında bir spor dalı olarakda karşımıza çıkmaktadır.Kaklık Mağarası damlataşı, sarkıtları ve dikitleriyle süslü olup,Pamukkalede bulunan travertenlere benzer ,traverten basamaklarıyla eşine rastlanmaz güzellikte olup, Küçük Pamukkale veya Mağara Pamukkale olarak adlandırılmaktadır. Mağara içerisinde bol miktarda termal su bulunmaktadır.Berrak,renksiz ve kükürt kokulu olan bu su varlığı bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.
    Ayrıca mağaranın yakınında ziyaretçilerin istifadesine sunulmak üzere yapılan yüzme havuzu, küçük amfi tiyatro, seyir alanları, kafeterya ve kameriyeler mayıs 2002 tarihinden itibaren turizmin hizmetine sunulmuştur.
    Düden-kaynak, çöküntü obruğu konumlu aktif bir magara olan "Kaklık Mağarası"nın çevresi; Mesozoik kireçtaşları, Eeosen marn, kil, kumtaşı ve konglomeraları, miyosen-pliyosen yaşlı kil, kum, Marn ve kalkerler ile kuveternere ait traverten ve alüvyonlardan meydana gelmiştir.

Kaklık Mağarasının içinden ve yakınında yüzeyden çıkan termal kaynakların hidrojeokimyasal özellikleri :
    Görünüş Berrak PH 6.85
    Renk Renksiz Toplam Sertlik (FS ) 116.9
    Koku Kükürt Kokusu Klorür (mg/lt) 31.6
    Tat - Amonyak Yok
    Tortu Yok Organik Maddeler için
    Nifrit Yok Sarfedilen Oksijen (mg/lt) 0.7
    Aktif Klor (mg/lt) Yok Kalsiyum (mg/lt) 286.17 Magnezyum (mg/lt) 110.62

    Kaklık Mağarasının doğrudan gün alan ve sürekli damlayan veya akan duvarlarında, sık bir yosun ve küçük yapraklı sarmaşık türü bitkiler gelişmiştir. Aydınlanmaya bağlı olarak gün içinde yeşilin değişik tonlarını alan bu bitkiler, mağaraya ayrı bir güzellik katmıştır.    ALACAİN MAĞARASI:
   
Acıpayam ilçesi Alacain Örenyeri, İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından I. derece Arkeolojik Sit Alanı olarak kabul edilmiştir.

    KELOĞLAN (DODURGALAR) MAĞARASI:
   
Gelişmiş batı ülkeleri ve A.B.D de 18. yüzyılın ortalarından berideğerlendirilen mağaralar yurdumuzda da 1970 lerden sonra başta turizm olmak üzere çeşitli ekonomik amaçlarla kullanılmaya başlanmıştır.
    Dodurgalar Keloğlan İni Mağarası Denizliye 60 km mesafedeki Acıpayam İlçesinin 18 km doğusundaki Dodurgalar Kasabasının 3 km batısındaki Mallı Dağın Doğu yamacında yer alır. Batı Anadolu ve Ege Bölgelerini Akdenize bağlayan Denizli-Antalya Karayolu bu mağaranın hemen yakınından geçmektedir. Toplam uzunluğu 145 m olup, yatay olarak gelişmiş geçit konumlu fosil bir mağaradır. Mağaranın içindeki bol miktardaki sarkıt, dikit, sütün, makarna sarkıtı ve örtü damlataşları bu mağarayı adeta damlataş ormanına döndürmüştür. Bu nedenle Turizm amaçlı kullanıma çok uygun bir yerdir. 2003 yılında turizme kazandırılmış olup sosyal imkanlar mevcuttur.     ÇAKIRLAR KÖYÜ MAĞARASI:
    19.10.2006 tarihinde Aydın KTVK Bölge Kurulu tarafından 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak tescil edilmiştir. Çal İlçesi, Çakırlar Köyü, bodrum Mevkii’nde bulunur. DoğaMağara traverten ocağında rastlanmıştır. Traverten alımları sırasında mağaranın içinde ve dış bölgesinde derin çatlaklar meydana gelmiştir. Bu çatlaklar hem dışında, hem içinden izlenebilmektedir.Mağara birbirine bağlı iki galeriden oluşmaktadır. Yaprak şeklinde, damla şeklinde, sarkıt dikitler meydana gelmiştir.
    Traverten alımı sırasında toprak ve traverten parçaları düştüğünden taban kısmında su olup olmadığı belli değildir.  Fakat sarkıt ve dikitlerde su damlaları vardır. Mağaranın girişi traverten kitlesi ile kapanmıştır. Giriş ancak sürünerek olabilmektedir.


    ASLANİNİ MAĞARASU:
   
Acıpayam ilçesi Dodurgalar kasabasının Karadağ mevkiindedir.

    TERESUYU MAĞARASI:
   
Çivril İlçesi Akdağın 1600-1700 metre seviyelerindedir. Takriben uzunluğu 15x10 metre boyunda, damla damla su akmaktadır. Sarkıt ve dikitler mevcuttur.

    AKKALE MAĞARASI:
   
Çivril ilçesi Homa kasabası Akkale mevkiindedir. Mağara 40 metre uzunluğundadır. Su damlacıkları oluşmaktadır.

    MERDİVENLİ SUYU MAĞARASI:
   
Çal ilçesi Belevi köyü Büyük Malda mevkiindedir.

    İNCİRPINAR MAĞARASI:
   
Babadağ ilçesi İncirpınar köyü Köprü mevkiindedir.

    KÖY ÇUKURU MAĞARASI:
   
Tavas ilçesi Kozlar köyü civarındadır.

    ÖĞLE KAYASI MAĞARASI:
   
Tavas ilçesi Pınarlar kasabası civarındadır. Mağaranın iç genişliği 15 metre kadardır. Derinliği bilinmemektedir.

    KARABEY İNİ MAĞARASI:
   
Güney ilçesi sınırları içinde Büyük Menderes nehri kenarındadır.

    ÇAKIROLUK MAĞARASI:
   
Tavas ilçesi Kızılcabölük Kasabası civarındadır.

    ESKİ KALE MAĞARALARI:
   
Kale ilçesi Eski Kale mevkiindedir. Eskiden yerleşim birimi olarak kullanılmış çok sayıda mağara bulunmaktadır. Bu mağaraların antik dönemlerde yapıldığı ve yerleşim birimi olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Bu mağaraların içinde yerleşim yeri olan Eski Kalenin tüm altını dolaşan mağaraların bulunduğu söylenmektedir.

    KAPUZ MAĞARASI:
   
Çameli ilçesi, Gürsu köyü, Karagöz yaylası-Karkın dağındadır. İkiye ayrılmış dik uçurum arasından geçilen mağara görülmeye değer yerlerdendir.


For English | Geri Dön
Bu sayfa en son 09.05.2009 11:30:31 tarihinde güncellendi ve 16945 kez görüntülendi
kurucusu kim
cialisizmir rent a carsamsun rent a carsinop oto kiralamaizmir oto kiralama site ekle site ekle